A műfű tisztítása fontos feladat, hiszen ez az egyetlen ápolási feladat, amivel foglalkoznunk kell!
A valódi gyeppel ellentétben ugyanis a műfű nem igényel semmiféle gondozást:
A munka 90%-át tehát megspóroljuk, ám nem csak időben és energiában, hanem pénzben is, hiszen nem kell kertészt fogadnunk, vízre költenünk, fűnyírót vagy gyomirtót vásárolnunk.
Egyetlen feladatunk van csupán: a műfű takarítása.
De vajon miként zajlik szakszerűen a műfű tisztítása, milyen eszközök kellenek hozzá, és vajon mennyi időt fog igénybe venni?
A tisztításhoz használt eszközlista attól függ, hogy milyen jellegű műfűről van szó.
Az ipari alkalmazás (pl.: futballpálya, játszótér) profibb eszközöket igényel, míg az otthoni tisztításhoz elég a szokásos kerti eszközöket használnunk.
Otthoni tisztításhoz javasolt eszközök:
Ipari tisztításhoz javasolt eszköz:
De vajon hogyan érdemes tisztítani a műfüvet?
Mivel a műfű erkélyre, teraszra, kertbe, sportpályára, játszóterekre vagy akár beltérre is kerülhet, ezért tisztítása és ápolása más-más módon történik.
Amennyiben a műfű fedett térben kerül lerakásra, ezért nem kell a falevelekkel vagy más kerti jellegzetességekkel foglalkoznunk. Elég lehet csupán egy alapos porszívózás — ám célszerű erős porszívóval végezni a műfű takarítását, hiszen a kültéri fedett részeken a por, a pollenek és a bogarak még így is bele tudnak ragadni.
Ha a műfű nincs leragasztva, a porszívózás mellett akár ki is rázhatjuk.
Mindkét műfű tisztítási módszer után érdemes felmosóval is áttörölni, így biztosan eltávolítjuk a legkisebb polleneket is.
A sportpályák és játszóterek annyiban nehezítik meg a helyzetet, hogy jóval nagyobb felülettel rendelkeznek, mint egy kert.
A másik probléma az, hogy ezeken a területeken jóval több sérülés történik, már ami a műfüvet illeti, ez pedig a töltőanyag betömődését, a homok mennyiségének csökkenését vagy a talaj megkeményedését eredményezheti.
Mivel ezek a problémák kevésbé fordulnak elő otthon, ezért sajnos más eszközökhöz kell folyamodnunk annak érdekében, hogy ugyanazt az eredményt érjük el, mint a kertben, erkélyen vagy teraszon.
A megoldást legtöbbször egy műfüves pályakarbantartó gép jelenti, ami multifunkcionalitásának köszönhetően a szeméttől kezdve a talaj betömődésén át a falevelek felszívásáig szinte minden fontos feladatot ellát.
A kertekben a legtöbb tisztítási munkálatot a falevelek okozzák, de az utcáról érkező szemét, a por vagy a pollen itt is problémát jelent.
A fedett helyek eszközeivel szemben itt már a slag lesz az egyik legnagyobb fegyverünk, de a lombfúvó, a cirokseprű és a gereblye is jó szolgáltatot fog tenni!
Tisztítószert csak akkor érdemes alkalmazni, ha a műfű nagyobb területen színeződött el, és ez szemmel is jól látható.
Bár ez soknak tűnhet, ám ha hetekre osztjuk, rá fogunk jönni, hogy a valódi gyephez képest töredék annyit időt, energiát és pénzt fog igényelni a fenntartása — ráadásul a jutalom és a rendezett, zöld terület látványa mindenért kárpótolni fog.
A műfű teljesen gondozásmentes.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy az utcáról érkező szemét, a por vagy a falevelek is elkerülik.
Szerencsére a műfű tisztítása rendkívül egyszerű, és — hacsak nem egy focipályáról vagy játszótérről van szó, ahova már ipari gépre van szükség — házilag is könnyen, gyorsan elvégezhető.
Amennyiben hosszú távra gondolkodunk a műfűvel, érdemes minél jobb minőségű terméket választani!
A Holland Pázsit®-nál minden fentebb említett területre megtalálhatjuk a nekünk való tökéletes gyepet, legyen szó akár a hagyományos otthonokról, a kutyás kertekről, a játszóterekről vagy akár a sportpályákról.