Notice: session_start(): ps_files_cleanup_dir: opendir(/var/cpanel/php/sessions/ea-php82) failed: Permission denied (13) in /cphome/rh35766/public_html/index.php on line 4

Warning: session_start(): Session cache limiter cannot be sent after headers have already been sent (output started at /cphome/rh35766/public_html/index.php:4) in /cphome/rh35766/public_html/index.php on line 4

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /cphome/rh35766/public_html/index.php:4) in /cphome/rh35766/public_html/index.php on line 508
Füvesítés homokos talajon: Mit kell tudni a homokos talajról? - Holland Pázsit
waiting
Holland Pázsit - hollandpazsit.hu

Füvesítés homokos talajon: Mit kell tudni a homokos talajról?

Mediterrán helyeken gyakori probléma, hogy a homokos talaj kevésbé, vagy teljesen más jellegű növényeket tűr meg, mint amilyet például egy mérsékelt kontinentális talaj — mint amilyen hazánk is.

Szerencsére itthon nem óriási sivatagokról, illetve sajnos nem hosszú tengerparti szakaszokról van szó — ám néhány régióban mégis ez a talaj a jellemző.

Jó hír azonban, hogy a füvesítés homokos talajon is megoldható!

De vajon mit érdemes tudni a homokos talajról, miként történik pontosan a füvesítés homokos talajon, és mi a teendő akkor, ha nem sikerül füvet növesztenünk?

A cikk további részében ezekre a kérdésekre adjuk meg a választ!

A homokos talaj

Ahogy azt már a fű telepítése  cikkünkben is írtuk, a kertben található barna termőföldet sokszor homokkal kell kiegészíteni annak érdekében, hogy egy kicsit fellazítsuk — a kemény földben ugyanis nehezen vetnek gyökeret a fűszálak.

De mi a helyzet akkor, ha a talaj homokos?

Egyes régiókban — főleg az Alföldön — homokos talaj borítja a kerteket, ami jóval puhább, mint a barna termőföld.

Ebben az esetben megpróbálkozhatunk azzal, hogy tápanyaggal töltjük fel, például szerves- vagy műtrágyával.

Hatékonyabb megoldás lehet azonban, ha — a fenti módszer mellett — olyan fűmagkeveréket vásárolunk, amely a homokos talajban is könnyen növekszik!

Ilyen fűfajták:

        Pusztai csenkesz

        Tippan

        Csillagpázsit

A pusztai csenkeszről azt érdemes tudni, hogy sötétzöld színű, tömötten bokros, és ami a legfontosabb: egyáltalán nem válogatós, ami a talajt illeti.

A tippanok a legtöbb díszgyep keverékben megtalálhatóak, így nem lesz nehéz őket beszerezni — rendkívül tartós, megbízható fűfajta.

A csillagpázsit színe szürkészöld, dús levélzetű, földön fekvő fűfajta. Rendkívül tartós, ellenálló növény, meglepően jól bírja a taposást, a napsütést és a meleget is, de az árnyékot nem kedveli. Ami pedig a talaj igényét illeti: a középkötött és a laza talajban is könnyen fejlődik.

De miként kell őket elvetni, hogyan történik a füvesítés homokos talajon?

Füvesítés homokos talajon

Minden füvesítési folyamat első lépése a földmunka.

Ez magában foglalja:

        A talaj kiegyenlítését és a megfelelő dőlésszög kialakítását (amerre a víz folyni fog)

        A mélyedések betömését (hiszen ezek vízgyűjtővé alakulhatnak)

        A gyomok kiirtását és eltakarítását (hogy megelőzzük a gyomos gyep kialakulását)

        A felesleges anyagok, kövek, törmelékek eltakarítását (az egyenletes föld érdekében)

        És ami a homokos talajnál a legfontosabb: a tápoldatozást!

Homokos talajnál sajnos könnyen előfordulhat, hogy jóval több tápanyagozásra lesz szükség, mint egy jó minőségű termőföld esetében.

Ez akkor különösen kényelmetlen, ha nagy területről van szó, hiszen jelentősen megdrágíthatja a füvesítést.

Komposzt, trágya vagy más szerves anyag is kerülhet a földbe — a lényeg az, hogy biztosan dúsítanunk kell.

Addig azonban nem fogjuk tudni, hogy sikerrel jártunk-e, amíg el nem szórjuk a fűmagokat vagy le nem terítjük a gyepszőnyeget.

Előtte azonban még a geotextília, a vakondháló és az egyéb védelmi funkciót ellátó eszközök lerakásával kell folytatnunk.

Sajnos a füvesítés homokos talajon egyáltalán nem könnyű, sok-sok munkával, izzadsággal és aggódással járhat — ám ha sikerrel járunk, a végeredmény mindenért kárpótolni fog.

Ha végeztünk a geotextília és a vakondháló lerakásával, a rájuk kerülő földréteg kiszórásával, akkor a következő lépésünk a fűmagok vagy a gyepszőnyeg lerakása.

Miután ezzel is kész vagyunk, elérkezünk a másik kritikus szakaszhoz: az utógondozáshoz!

Mivel a fűszálak a füvesítési szakaszt követő néhány hétben a legsérülékenyebbek, ezért védenünk kell őket szinte mindentől: a túlöntözéstől és a csapadékhiánytól, a gombától és a vakondoktól, a gyomoktól és a rozsdabetegségektől egyaránt.

Amennyiben bármelyik probléma előjön, cselekednünk kell: vakondriasztót kell leraknunk, bővíteni/ritkítani kell a locsolás mennyiségét, gyomtalanítani kell.

Bár ez soknak tűnhet, de érdemes nagyon komolyan venni — olyannyira, hogy még saját családtagjainktól is védenünk kell, a fű telepítése utáni néhány hétben ugyanis kerülni kell a frissen kialakított gyepfelületet, vagy ahogy a füves területekre helyezett táblákon fogalmaznak: fűre lépni tilos!

Amit még fontos megemlítenünk: a homokos talaj tápanyag feltöltése sok esetben jóval lassabban megy, mint azt elsőre gondolnánk. Ez azt jelenti, hogy akár komplett szezonokat — néha éveket — is igénybe vehet.

A pontos időtartam sajnos csak akkor fogunk kiderülni, ha már próbálkozunk egy ideje, de a gyep minősége nem javul, vagy ki sem nő.

A homokos talajon történő füvesítéskor célszerű rendkívül türelmesnek lenni és nem feladni a sokszori próbálkozás után sem.

Eljöhet azonban a pillanat, amikor elegünk lesz és valami alternatív megoldás felé fordulunk.

Szerencsére ma már ez sem jelent problémát!

A tökéletes fű helyettesítő

füvesítés homokos talajon

Ahhoz, hogy kertünk zöld, egybefüggő gyepszőnyeggel rendelkezzen, nem feltétlenül kell valódi füvet telepítenünk — tökéletes megoldás lehet a műfű is!

A legújabban kifejlesztett technológiáknak hála a műfű ma már szinte teljesen megkülönböztethetetlen a gyeptől, azonban minden olyan hátrányt nélkülöz, amivel egy homokos talajon történő füvesítéskor számolnunk kell:

        Bármilyen talajra telepíthető

        Nem szükséges tápanyaggal feltölteni a talajt

        Elég egyetlen egyszer leraknunk

        A téli szezonban sem veszít színéből

        Ugyanolyan jól viseli a napot és a meleget, mint a legellenállóbb fűfajták

Ráadásul nem igényel vizet, káros műtrágyát vagy bárminemű utógondozást.

Egyszer lerakjuk — örökké élvezhetjük.

A különböző műfű fajták között ráadásul ma már megtalálhatóak az egyedi célokra kifejlesztett változatok is, mint például az otthoni, a kutyás, a játszótéri vagy a sportpályára gyártott változat is.

Amennyiben a füvesítés homokos talajon túl sok problémát jelent, próbáljuk ki a műfüvet — nem fogjuk megbánni!

Főleg, ha olyan minőségi, megbízható, eredeti holland terméket választunk, mint a Holland Pázsit®.